Kronplatz

ZIMA V REGIONU KRONPLATZ/PLAN DE CORONES A V ÚDOLÍ AHRNTAL/VALLE AURINA

Oblast okolo města Bruneck/Brunico, střediska regionu Pustertal, se nachází v nejsevernější provincii Itálie a může se pochlubit jedinečnou a úžasně pestrou krajinou. Tato oblast je jedna z nejlepších destinací pro zimní dovolenou.

 

Střediska Kronplatz, Speikboden a Klausberg (poslední dvě střediska tvoří Skiworld Ahrntal) - každé z těchto středisek je jiné, ale jedno mají společné: na návštěvníky čekají moderní a bezpečné lanovky a vleky, perfektně upravené sjezdovky a dechberoucí výhled na okolní hory, na bílé Dolomity a na jižní hlavní hřeben Alp. Ve středisku Kronplatz je více než polovina sjezdovek modrých. Přehledná lyžařská oblast Speikboden nabízí mírné až středně obtížné sjezdovky, zatímco Klausberg je strmější. Všechny tři lyžařské oblasti společně nabízejí více než 192 kilometrů sjezdovek, na které se snadno dostanete pomocí téměř 50 lanovek a vleků. Užijte si nejen perfektní lyžařské podmínky, slunečné počasí a krásné výhledyna okolní hory, ale také jedinečné kulinářské umění Jižního Tyrolska, které na vás čeká v tradičních horských chatách.

LYŽAŘSKÁ OBLAST KRONPLATZ

Jméno celému regionuse 119 kilometry sjezdovek dal sám velikán Kronplatz. A není divu: Kdo vlekem vyjede na vrchol a rozhlédne se kolem sebe, bude zírat. 360° výhled na Dolomity a vrcholky jižního hlavního hřebene Alp je jedinečný. Ne nadarmo získala lyžařská oblast Kronplatz v roce 2018 ocenění jako nejlepší lyžařská oblast v Alpách.


Lyžařská oblast Kronplatz je součástí lyžařského svazu Dolomiti Superski a je jednou z mála lyžařských oblastí v Alpách, která nabízí pět černých sjezdovek, Black 5: Jména jako Sylvester, Herrnegg, Pre da Peres, Erta a Piculin znají všichni, kteří tuto oblasti pravidelně navštěvují. Černá sjezdovka Erta je navíc poslední 3 roky dějištěm světového poháru v ženském lyžování.


Letos bude v lyžařské oblasti Kronplatz otevřena nová lanovka s největší přepravní kapacitou: architektonické mistrovské dílo ve spojení s nejmodernější technikou lanových drah vytvořili  Dip.-Ing. Cornelius Schlotthauer (bývalý Senior Associate v kanceláři Zaha Hadid Architects) a společnost Doppelmayr Italia.


Nová kabinková oběžná lanovka se stane nejen nejrychlejší a nejinovativnější, ale s konečnou platností také jednou z nejkomfortnějších lanovek, které vedou přímo z údolí až na vrchol.


Ten, kdo hledá více kilometrů sjezdovek a větší zábavu při lyžování, může sjet do údolní stanice Ried am Kronplatz a odtud se může vydal vlakem Ski Pustertal Express do sousední lyžařské oblasti. Vlak spojuje obě lyžařské oblasti v regionu Kronplatz a 3 Zinnen Dolomiten. Pomocí skibusu se dostanete do lyžařských oblastí Speikboden a Klausberg v údolí Ahrntal. Jsou menší, s dobrou strukturou a vhodné pro rodiny. 

 

LYŽOVÁNÍ A KULTURA

Jedinečnost oblasti Kronplatz doplňují dvě muzejní budovy, které se nacházejí přímo na vrcholu, ve výšce 2 275 metrů nad mořem, a sice muzea MMM Corones a LUMEN.
MMM Corones představuje poslední z budov, které jsou součástí projektu horolezecké legendy Reinholda Messnera. Z architektonického hlediska patří budova k absolutním vrcholům, protože ji navrhla světoznámá architektka Zaha Hadid, která ji umístila přímo mezi vrcholy hor.
LUMEN – Muzeum horské fotografie – nabízí unikátní výstavu fotografického umění od počátků až do současnosti. Na čtyřech poschodích o rozloze 1 800 metrů čtverečních se mohou návštěvníci ponořit do snímků horské krajiny.

LYŽOVÁNÍ S RODINOU

V těchto třech lyžařských oblastech kolem střediska Bruneck jsou malí hrdinové a malé princezny na prvním místě. Dětský park Croniworld, který najdete v městečku Reischach/Riscone, není potěšením jen pro děti: Zatímco si dospělí užívají nekonečné kilometry sjezdovek, o děti se starají lyžařští instruktoři, nebo si děti užívají na trampolíně, lezecké stěně, indoorové sjezdovce nebo v restauraci určené jen pro ně. Zábava na lyžích s kouzelným kobercem, snowparky, iglú nebo slalom čarodějnic: Zábavní parky Klausiland ve středisku Klausberg, Kids Safety Park ve středisku Kronplatz a Family Funpark ve středisku Speikboden jsou skvělá zařízení, ve kterých zkušení instruktoři vašim dětem zábavnou formou vysvětlí, jak se chovat na sjezdovce. Pro ty, kteří raději tráví den s dětmi mimo sjezdovku, je v regionu připravenomnoho sáňkařských drah. Dostat se na vrchol kopce, nasednout a užít si cestu dolů: Sáňkovat můžetev okolí střediska Kronplatz a v údolí Ahrntalobklopeni přírodou, za svitu zimního slunce nebo večer za úplňku.

ZIMA A POŽITKY

Jídlo v údolí Pustertal a jeho bočních údolích má stejnou chuť jako krajina, která ho obklopuje: poctivou a tradiční, přírodní, výraznou a výživnou. Uprostřed Ahrntálských vrcholů, Zillertalských Alp a vrcholků majestátních Dolomit zažijete vysokohorskou kuchyni, která je obohacená o středomořské přísady a ladinské vlivy.

Kromě skvělé kuchyně zde najdete také velké množství místních produktů. Produkty, které byly vyrobeny ručně a s velkou péčí a láskou. Když víte, odkud výrobek, který si zakoupíte pochází, je to úžasný pocit. I dnes tento region nabízí výrobky, které se většinou prodávají na místních farmářských a týdenních trzích nebo v malých farmářských prodejnách. Kulinářské tradice tohoto prázdninového letoviska si můžete užít a ochutnat v horských chatách.

 

KULINÁŘSKÁ LÁKADLA
  • Ve více než 40 horských restauracích přímo na sjezdovce nebo mimo sjezdovku ve středisku Kronplatz si můžete užít kulinářských delikates. Třeba nejlepší knedlíky v Oberegger Alm, domácí chléb a pastu na horské chatě Lorenzihütte nebo vybrané pokrmy pro gurmány v restauraci AlpiNN na vrcholku hory Kronplatz, kde vaří držitel michelinské hvězdy Norbert Niederkofler
  • Sýr, lyžování a prašan: V lyžařské oblasti Speikboden můžete díky akci nazvané „Ski & Cheese“ jednou týdně ochutnat jihotyrolské sýrové speciality přímo na sjezdovce. Lákadlem je také festival sýru, který se pořádá v obci Sand in Taufers/Campo Tures každé dva roky.
  • V malém městečku Bruneck/Brunico najdete různé restaurace a bary s alpskými i středomořskými lahůdkami. A bez pochyby musíte vidět vánoční trh.
RELAXACE V HORÁCH

Cítíte vůni dřeva, borového lesa a hor a hrdé vrcholky dominují výhledu z okna. Taková je relaxace v Alpách. Ať už po dni stráveném na sjezdovce, po túře zimní krajinou nebo po skialpinistické výpravě po vrcholcích bílých horských štítů, jsou příjemné teplo saunového světa, relaxační místnosti a vířivky skutečným wellness zážitkem. V akvaparku Cron 4 v městečku Reischach/Riscone se můžete po aktivním dni stráveném na sjezdovce vznášet ve venkovním bazénu se slanou vodou a v mnoha vnitřních bazénech a najít zklidnění ve velkém saunovém světě. Také lázně Cascade v městečku Sand in Taufers se hodí pro odpočinkový den nebo relaxační večer s velkou nabídkou wellness procedur.

číst více