Kronplatz

ZIMA W REGIONIE KRONPLATZ I AHRNTAL

Region wokół Bruneck/Brunico – głównego miasta doliny Pustertal – obejmuje najbardziej wysuniętą na północ prowincję Włoch. Jest to miejsce o unikalnym i niezwykle zróżnicowanym krajobrazie, które uważa się za jedno z najlepszych miejsc na zimowe wyjazdy.

BIAŁE SZALEŃSTWO DO POTĘGI TRZECIEJ

Kronplatz, Speikboden i Klausberg (dwa ostatnie należące do Skiworld Ahrntal) – różnią się od siebie, choć mają pewne cechy wspólne: to nowoczesne i bezpieczne wyciągi, doskonale przygotowane stoki i zapierający dech w piersiach widok na okoliczne białe szczyty Dolomitów i południową grań Alp. Na Kronplatz ponad połowa stoków posiada oznaczenie niebieskie. Na terenie narciarskim Speikboden, który możemy objąć wzrokiem, znajdziemy trasy o łatwym i średnim stopniu trudności, a Klausberg jest bardziej stromym zboczem. Trasy zjazdowe wszystkich trzech terenów mają łącznie 192 km. Łatwo do nich dotrzeć dzięki około 50 kolejkom linowym i wyciągom. Doskonałe warunki narciarskie, wymarzona słoneczna pogoda i wspaniałe widoki na okoliczne zbocza okraszone są dodatkowo możliwością delektowania się unikalną regionalną kuchnią w rustykalnych i przytulnych schroniskach.

OŚRODEK NARCIARSKI KRONPLATZ

Nad regionem króluje wielki Kronplatz, który jest częścią narciarskiego stowarzyszenia Dolomiti Superski. Jego wysokość Kronplatz potrafi udowodnić swą wielkość: wystarczy wjechać kolejką na sam szczyt aby poczuć jego majestat, obracając się dookoła i podziwiając panoramę Dolomitów i południowej części głównego łańcucha Alp, otaczającą nas ze wszystkich stron świata. Na płaskowyżu na szczycie, z którego rozciąga się ten widok, znajduje się również kilka restauracjj“.

Kronplatz, jako jeden z nielicznych ośrodków w Alpach, może się poszczycić aż pięcioma czarnymi trasami, czyli „Czarną Piątką”. Każdy miłośnik Kronplatz zna takie nazwy jak Sylvester, Herrnegg, Pre da Peres, Erta czy Piculin. Czarna trasa Erta od trzech lat buduje swoją renomę jako miejsce rozgrywania Pucharu Świata w narciarstwie alpejskim kobiet.

W tym roku na Kronplatz zostanie otwarty nowy wyciąg o największej jak dotąd przepustowości, łączący przepiękną architekturę z nowoczesną technologią budowy kolejek linowych autorstwa mgra inż. Corneliusa Schlotthauera (wcześniej starszego specjalisty w firmie Zaha Hadid Architects) oraz firmy Doppelmayr Italia.

Nowy wyciąg gondolowy będzie nie tylko najszybszym i najbardziej innowacyjnym modelem w okolicy, ale będzie również zdecydowanie jednym z najwygodniejszych wyciągów prowadzących bezpośrednio z doliny na szczyt.

Spragnieni większej liczby tras zjazdowych i jeszcze większej radości z jazdy, mogą udać się do dolnej stacji Ried am Kronplatz i tam wsiąść do Ski Pustertal Express, aby dotrzeć do sąsiedniego terenu narciarskiego. Pociąg ten łączy ośrodki narciarskie Kronplatz i Drei Zinnen. Autobus wozi narciarzy do terenów narciarskich Speikboden i Klausberg w regionie Ahrntal. Są one mniejsze, dobrze oznaczone i odpowiednie dla rodzin.

NARTY I KULTURA

Kronplatz przewyższa inne góry pod względem oryginalności także dzięki obecności dwóch muzeów: MMM Corones i LUMEN, które mieszczą się na samym szczycie, czyli 2275 m n.p.m.
MMM Corones to ukoronowanie projektu muzeów górskich, wcielanego w życie przez legendarnego himalaistę Reinholda Messnera. Pod względem architektonicznym budynek jest zjawiskiem wśród międzynarodowych projektów. Światowej sławy architekt Zaha Hadid stworzyła w górach prawdziwe arcydzieło.
LUMEN to muzeum górskiej fotografii. Obejmuje eksponaty z początków historii fotografii oraz współczesne. Na czterech piętrach i 1800 metrach kwadratowych powstał świat ilustrujący góry na zdjęciach.

NARTY Z CAŁĄ RODZINĄ

Wszystkie trzy tereny narciarskie wokół Bruneck przywiązują wielką wagę do dobrze zorganizowanych atrakcji dla małych bohaterów i księżniczek. Obiekt Croniworld u stóp Kronplatz w Reischach/Riscone to genialne rozwiązanie na rodzinne narciarskie ferie. Dzięki temu, że dzieci mają stosowną do wieku opiekę, obejmującą naukę jazdy na nartach, zabawę na trampolinach, ścianę wspinaczkową i ćwiczenia na zadaszonym stoku oraz posiłek w dziecięcej restauracji, rodzice mogą spokojnie oddawać się pasji białego szaleństwa, nie martwiąc się o swoje pociechy. Białe szaleństwo na latającym dywanie, w zimowym parku rozrywki, igloo, czy podczas slalomu czarownic – Klausiland w ośrodku narciarskim Klausberg, Kids Safety Park na Kronplatz czy też Family Funpark w ośrodku narciarskim Speikboden to wspaniałe obiekty, gdzie doświadczeni instruktorzy podczas zabawy uczą dzieci, jak zachowywać się na stoku. Ponadto, dzieci i młodzież mogą wyszaleć się w zimowym parku rozrywki.

W ramach aktywnego spędzania dnia z dziećmi, ale niekoniecznie na stoku narciarskim, warto wybrać się na jeden z wielu torów saneczkowych w regionie. Podchodzenie pod górę i zjazdy na terenie Kronplatz i Ahrntal są także przyjemnym spotkaniem z przyrodą. Jako oprawę można wybrać zarówno słoneczny dzień jak i wieczór przy blasku księżyca w pełni. 

PYSZNA ZIMA

Kuchnia doliny Pustertal oraz bocznych dolinek jest podobna do krajobrazu: smakuje prawdziwie i pierwotnie wyraziście, stopniowo objawiając bogactwo smaków i doznań. Pośród skalistych olbrzymów doliny Ahrntal, Alp Zillertalskich i Dolomitów króluje kuchnia alpejska, wzbogacona składnikami z regionów śródziemnomorskich i wpływami kuchni ladyńskiej.


Oprócz znakomitej kuchni region oferuje doskonałe miejscowe produkty. Domowe, wyrabiane sposobem rzemieślniczym, z wielkim znawstwem i starannością. Dlatego wiadomo, co zawierają. Miejscowa produkcja nastawiona jest nadal na zaopatrywanie głównie lokalnych targowisk lub małych wiejskich sklepów. Warto poznać te smaki zasiadając do stołu w jednym z licznych schronisk, kultywujących miejscowe tradycje.

 

KULINARNE ATRAKCJE
  • W ponad 40 górskich restauracjach bezpośrednio na stoku Kronplatz lub dookoła niego można delektować się niezwykłymi smakołykami. Na przykład najlepsze knedle serwuje się w restauracji Oberegger Alm, typowe dania ladyńskie w Ücia Picio Prè na przełęczy Furkelpass a wyśmienite dania w AlpiNN, gdzie szefem kuchni jest Norbert Niederkofler.
  • W ramach akcji „Ski & Cheese”, na stokach ośrodka narciarskiego Speikboden raz w tygodniu można próbować serów na specjalnych stoiskach przy trasie. Bardzo ciekawym wydarzeniem jest odbywający się co dwa lata Festiwal Sera w Sand in Taufers/Campo Tures.
  • W miasteczku Brunico/Bruneck mieści się wiele różnych restauracji i barów, serwujących alpejsko-śródziemnomorskie przysmaki. Jarmark bożonarodzeniowy Christkindlmarkt to obowiązkowy punkt programu zwiedzania w okresie świątecznym.
RELAKS POŚRÓD GÓR

Zapach drewna, świerkowego lasu, gór, do tego widok szczytów. Czysty relaks w alpejskim stylu. Po dniu szusowania na stokach, wędrówce pieszej czy wyprawie skiturowej w dziewicze górskie tereny warto zanurzyć się w odprężającym cieple saun, sali do odpoczynku i bąbelkujących jacuzzi. Doskonałym adresem na relaksowy dzień lub odpoczynkowy wieczór będzie w tym przypadku kompleks Cron 4 w Reischach/Riscone jak i Cascade w Sand in Taufers/Campo Tures to miejsca dla osób szukających odprężenia po całodziennych aktywnościach na świeżym powietrzu. Idealne połączenie narciarstwa i relaksu!

czytaj więcej