Kronplatz

ZIMA W REGIONIE KRONPLATZ

Krajobraz regionu Kronplatz w Południowym Tyrolu, północnej prowincji Włoch, jest niepowtarzalny i zaskakująco urozmaicony. Nazwa regionu zapożyczona jest od słynnego szczytu Kronplatz – bezapelacyjnie ośrodka narciarskiego numer 1 Południowego Tyrolu, szalenie popularnego wśród miłośników sportów zimowych.

BIAŁE SZALEŃSTWO DO POTĘGI TRZECIEJ

Region Kronplatz w dolinie Pustertal obejmuje w sumie trzy ośrodki narciarskie: Kronplatz, Speikboden i Klausberg. Różnią się ofertą i charakterem, ale mają też wiele wspólnych cech. Supernowoczesne wyciągi, rozmaite ciekawe wyzwania oraz panoramiczne widoki na białe szczyty Dolomitów i południowej części głównego łańcucha Alp sprawiają, że szusowanie na stokach tego regionu dostarcza nieporównywalnych wrażeń. Przechodząc do konkretów warto wspomnieć, że region Kronplatz oferuje aż 192 kilometry bajecznych tras obsługiwanych sprawnie przez 50 wyciągów. Doskonałe warunki narciarskie na przygotowanych stokach, wymarzona słoneczna pogoda i wspaniałe widoki okraszone są dodatkowo możliwością delektowania się unikalną regionalną kuchnią w rustykalnych i przytulnych schroniskach.

OŚRODEK NARCIARSKI KRONPLATZ

Nad regionem króluje wielki Kronplatz, inspiracja dla nazwy całej okolicy. Jego wysokość Kronplatz potrafi udowodnić swą wielkość: wystarczy wjechać kolejką na sam szczyt aby poczuć jego majestat, obracając się dookoła i podziwiając panoramę Dolomitów i południowej części głównego łańcucha Alp, otaczającą ze wszystkich stron świata.

Kronplatz, jako jeden z nielicznych ośrodków w Alpach, może się poszczycić aż pięcioma czarnymi trasami. Każdy miłośnik Kronplatz zna takie nazwy jak Sylvester, Herrnegg, Pre da Peres, Erta czy Piculin. Czarna trasa Erta od trzech lat buduje swoją renomę jako miejsce rozgrywania Pucharu Świata w narciarstwie alpejskim kobiet. 

Spragnieni dalszych atrakcji białego szaleństwa i nowych tras mogą zjechać na nartach do dolnej stacji Ried am Kronplatz i wsiąść do Ski Pustertal Express, aby dotrzeć do następnego ośrodka. Pociąg ten kursuje między ośrodkami narciarskimi Kronplatz i 3 Zinnen Dolomites. 

NARTY I KULTURA

Kronplatz przewyższa inne góry pod względem oryginalności także dzięki obecności dwóch muzeów: MMM Corones i LUMEN, które mieszczą się na samym szczycie, czyli 2275 m n.p.m.
MMM Corones to ukoronowanie projektu muzeów górskich, wcielanego w życie przez legendarnego himalaistę Reinholda Messnera. Pod względem architektonicznym budynek jest zjawiskiem wśród międzynarodowych projektów. Światowej sławy architekt Zaha Hadid stworzyła w górach prawdziwe arcydzieło.
LUMEN to muzeum górskiej fotografii. Obejmuje eksponaty z początków historii fotografii oraz współczesne. Na czterech piętrach i 1800 metrach kwadratowych powstał świat ilustrujący góry na zdjęciach.

NARTY Z CAŁĄ RODZINĄ

Przyjazny dzieciom region Kronplatz w Południowym Tyrolu przywiązuje wielką wagę do dobrze zorganizowanych atrakcji dla najmłodszych. Obiekt Croniworld u stóp Kronplatz w Riscone/Reischach to genialne rozwiązanie na rodzinne narciarskie ferie. Dzięki temu, że dzieci mają stosowną do wieku opiekę, obejmującą naukę jazdy na nartach, zabawę na trampolinach, ścianę wspinaczkową i ćwiczenia na zadaszonym stoku oraz posiłek w dziecięcej restauracji, rodzice mogą spokojnie oddawać się pasji białego szaleństwa, nie martwiąc się o swoje pociechy. Zajęcia z instruktorami w takich miejscach jak Dino Fun Line na Klausberg, Kids Safety Park na Kronplatz czy też Family Funpark na Speikboden są bardzo przydatne i atrakcyjne, gdyż pod pozorem zabawy dzieci pozyskują cenną wiedzę o właściwym zachowaniu na trasach narciarskich.
W ramach aktywnego spędzania dnia z dziećmi, ale niekoniecznie na stoku narciarskim, warto wybrać się na jeden z wielu torów saneczkowych w regionie. Podchodzenie i zjeżdżanie jest także przyjemnym spotkaniem z przyrodą. Jako oprawę można wybrać zarówno słoneczny dzień jak i wieczór przy blasku księżyca w pełni.

PYSZNA ZIMA

Kuchnia doliny Pustertal oraz bocznych dolinek jest podobna do krajobrazu: smakuje prawdziwie i pierwotnie, bez udziwnień, wyraziście, stopniowo objawiając bogactwo smaków i doznań. Pośród skalistych olbrzymów doliny Ahrntal, Alp Zillertalskich i Dolomitów króluje kuchnia alpejska, wzbogacona składnikami z regionów śródziemnomorskich i wpływami kuchni ladyńskiej.


Oprócz znakomitej kuchni region oferuje doskonałe miejscowe produkty. Domowe, wyrabiane sposobem rzemieślniczym, z wielkim znawstwem i starannością. Dlatego wiadomo, co zawierają. Miejscowa produkcja nastawiona jest nadal na zaopatrywanie głównie lokalnych targowisk lub małych wiejskich sklepów. Warto poznać te smaki zasiadając do stołu w jednym z licznych schronisk, kultywujących miejscowe tradycje.

 

KULINARNE ATRAKCJE REGIONU:
  • W ramach akcji „Ski & Cheese”, na stokach ośrodka narciarskiego Speikboden raz w tygodniu można próbować serów na specjalnych stoiskach przy trasie. Bardzo ciekawym wydarzeniem jest odbywający się co dwa lata Festiwal Sera w Campo Tures/Sand in Taufers.
  • Sławny, utytułowany kucharz Norbert Niederkofler zaprasza do swojej nowej restauracji AlpiNN na Kronplatz.
  • W miasteczku Brunico/Bruneck mieści się wiele różnych restauracji i barów, serwujących alpejsko-śródziemnomorskie przysmaki. Jarmark bożonarodzeniowy Christkindlmarkt to obowiązkowy punkt programu zwiedzania w okresie świątecznym.
RELAKS POŚRÓD GÓR

Zapach drewna, świerkowego lasu, gór, do tego widok szczytów. Czysty relaks w alpejskim stylu. Po dniu szusowania na stokach, wędrówce pieszej czy wyprawie skiturowej w dziewicze górskie tereny warto zanurzyć się w odprężającym cieple saun, sali do odpoczynku i bąbelkujących jacuzzi. Doskonałym adresem na relaksowy dzień lub odpoczynkowy wieczór będzie w tym przypadku kompleks Cron 4 w Riscone/Reischach jak i Cascade w Campo Tures/Sand in Taufers. 

czytaj więcej

Ski Resort Speikboden Ski Resort Klausberg Ski Resort Kronplatz Brunico Valdaora San Vigilio - Dolomites Val Casies-Monguelfo-Tesido Valle Anterselva Chienes Terento Campo Tures Valle Aurina