- Każdy narciarz i snowboardzista musi zachowywać się w taki sposób, aby nie narażać i nie szkodzić innym.
- Każdy narciarz i snowboardzista musi jechać wzrokowo. Powinien dostosować prędkość i sposób jazdy do swoich umiejętności oraz warunków terenu, śniegu i pogody oraz natężenia ruchu.
- Narciarz lub snowboardzista nadjeżdżający z tyłu musi wybierać tor jazdy tak, aby nie stwarzać zagrożenia dla jadących przed nim.
- Wyprzedzać wolno z góry lub z dołu, z prawej lub z lewej, ale zawsze w odległości zapewniającej wyprzedzanemu wystarczającą przestrzeń na wszystkie jego ruchy.
Dodatkowo (Włochy): na skrzyżowaniach pierwszeństwo ma narciarz/snowboardzista nadjeżdżający z prawej strony.
- Każdy narciarz i snowboardzista, który zamierza wjechać na stok, wznowić jazdę po zatrzymaniu lub poruszać się pod górę, musi upewnić się w górę i w dół, że może to zrobić bez zagrożenia dla siebie i innych.
- Każdy narciarz i snowboardzista powinien unikać bez potrzeby zatrzymywania się w wąskich lub nieprzejrzystych miejscach stoku. Upadły narciarz lub snowboardzista musi jak najszybciej opuścić takie miejsce.
- Narciarz lub snowboardzista wspinający się lub schodzący pieszo powinien korzystać z krawędzi stoku.
Dodatkowo (Włochy): wspinanie się po trasie jest – poza przypadkiem awaryjnym – zawsze zabronione.
- Każdy narciarz i snowboardzista musi przestrzegać oznakowań i tablic informacyjnych.
- W razie wypadku każdy narciarz i snowboardzista ma obowiązek udzielić pomocy.
- Każdy narciarz i snowboardzista, czy świadek czy uczestnik, czy odpowiedzialny czy nie, musi w razie wypadku podać swoje dane osobowe.
- Każdy narciarz i snowboardzista musi zachować bezpieczną odległość od krawędzi stoku i innych.
- Każdy narciarz i snowboardzista musi brać pod uwagę potrzebną innym szerokość toru jazdy.
Dodatkowo (Włochy): obowiązek noszenia kasku dla wszystkich.
W PRZYPADKU WYPADKU, Z NADZIEJĄ, ŻE TO SIĘ NIE ZDARZY: POWIADOMIĆ RATOWNICTWO STOKOWE POD NUMEREM 112